| Part Number | SMCJ33A-E3 9AT |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 863690 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Uni-Dir 33V 1.5KW 2-Pin SMC T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SMCJ33A-E3 9AT |
| Datasheet download |
| Part Number | SMCJ33A-E3 9AT |
|---|---|
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 33 V |
| Pin Count | 2 |
| Product Dimensions | 7.11 x 6.22 mm |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Rad Hard | No |
| Maximum Peak Pulse Current | 28.1 A |
| Maximum Clamping Voltage | 53.3 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Maximum Reverse Leakage Current | 1 uA |
| Supplier Package | SMC |
| MSL Level | 1 |
| Minimum Breakdown Voltage | 36.7 V |
| Package | 2SMC |
| Replacement Part Number | PART-SMCJ33A-E3 9AT |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ROHM | DIODE SCHOTTKY; PMDS; T R - |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 28V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ28CAHE3 9AT.pdf |
|
Bourns | Diode TVS Single Bi-Dir 22V 600W 2-Pin SMB Download PDF datasheet for SMBJ22CA.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 12V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ12A-E3 52.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Uni-Dir 40V 600W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMA6J40A-TR.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 28.2V 1.5KW 3-Pin SMPC T R Download PDF datasheet for TPC33AHM3 86A.pdf |
|
Infineon | Diode TVS Single Uni-Dir 5.3V 2-Pin TSSLP T R Download PDF datasheet for ESD114-U1-02ELE6327.pdf |
|
Toshiba | Diode Zener Dual Common Anode 6.2V 150mW 3-Pin SOT-723 T R Download PDF datasheet for DF3A6.2FV,L3F(T.pdf |
|
Nexperia | Diode TVS Single Uni-Dir 3.3V 600W 2-Pin SOD-128 T R Download PDF datasheet for PTVS3V3P1UP,115.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Uni-Dir 64.1V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SM6T75AY.pdf |